http://www.unis.unvienna.org/images/2013/about/image_unvienna.jpgOgled te ogromne palače na obrežju Donave je bil zelo zanimiv. V njej je zaposlenih okrog 5000 ljudi iz več kot 100 držav. Tu imajo svoje prostore različne pisarne oz. službe Organizacije Združenih narodov, kot so: OZN na Dunaju (UNOV), Služba za nadzor nad drogami in preprečevanje kriminala (UNODC), Organizacija za industrijski razvoj (UNIDO), Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA), Pripravljalna komisija pogodbe o prepovedi testiranja jedrskega orožja, (CTBTO), Komisija OZN za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL) in Mednarodna komisija za zaščito reke Donave.

OZN na Dunaju pomaga pri načrtovanja konferenc, priskrbi prevajalce ter skrbi za varovanje palače. Njihov generalni direktor je uradni predstavnik generalnega sekretarja OZN Ban Ki-moona.

Center je »svet v malem« zato, ker na sprehodu skozi center srečuješ ljudi različnih ras in narodov sveta, hkrati pa tudi »mesto v malem«, saj so ti ljudje zaposleni skozi ves dan in se zato tukaj prehranjujejo v kuhinjah sveta, nakupujejo v trgovinah, peljejo svoje otroke v vrtec, imajo celo čistilnico za obleke, frizerja … Hodniki in preddverja so kot galerije, saj so stene opremljene z umetninami priznanih umetnikov z vsega sveta. Namestnik generalnega sekretarja nam je predstavil razloge za globalne cilje trajnostnega razvoja do l. 2030. Nekatere učence so z njimi podrobno seznanili prostovoljci v šolski knjižnici z globalno pobudo Svetovna učna ura, ki se je odvijala v istem tednu po vsem svetu.

Organizacija Združenih narodov praznuje 70. obletnico ustanovitve. Bila je ustanovljena zardi ohranjanja svetovnega miru. Kako se je razvijala, si oglejte v predstavitvenem spotu.

https://www.youtube.com/watch?v=_NfRTdTKiMg

Koordinatorica Unesco ASP Dragica Milojević